Zulme Karşı Filistinli Kardeşlerimizin Yanındayız
Zulme Karşı Filistinli Kardeşlerimizin Yanındayız

Ramazan ayının mübarek günlerinin başlangıcından bugüne, İsrail´in Kudüs´te özellikle mukaddes mekân Mescid-i Aksa çevresinde çoğunluğu çocuk ve kadınlar olmak üzere sivil ve savunmasız Filistin halkına uyguladığı şiddet, katliam ve ibadet özgürlüğünü engelleme girişimleri vahim bir hal almıştır. İnsanlara, inanç ve özgürlüklerini bir başka inanç uğruna kısıtlayarak insanlık dışı bir şekilde zulmetmek hiçbir millet için kabul edilebilir değildir. 

 

Müslümanlara, Mescid-i Aksa’da ibadet esnasında İsrail hükümeti tarafından uygulanan zulmü görmek için yalnızca insan olmanın yeterli olduğunu biliyor ve bunu kabul etmekten dahi aciz olan, kendilerini ileri olarak nitelendiren devletlerin aklî geri kalmışlıklarına bir kez daha şahit oluyoruz. Bu bağlamda, saldırıları gerçekleştiren İsrail hükümetinin ancak ve ancak terörist bir örgüt olarak nitelendirilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Nitekim tüm sosyal mecralarda görmüş olduğumuz Mescid-i Aksa’nın avlusunda çıkan yangını neşe içinde şarkı söyleyerek karşılamaları dehşet verici azgınlıklarına bir örnektir. 

 

Yaşanan olayları hak ile batılın mücadelesi olarak görüyor, ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin her zaman mazlumdan taraf olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya beyan ediyoruz. Müslüman olma iddiasında olan her ferdin her türlü kışkırtma, kin ve nefret söyleminden uzak, çıkar gözetmeksizin birlik içinde olması gerektiğinin altını önemle çiziyoruz. İnancımız gereği şahıslar üzerinden birliğimizi bozmaya yönelik sarf edilen sözlere ehemmiyet vermenin geleceği inşa etmek noktasında hiçbir katkı sağlamayacağını tarihi tecrübelere de dayanarak hatırlatmak istiyoruz. 

 

Bir bilim insanı olmanın yanında, toplumsal olaylarda da gereken hassasiyeti gösteren vakfımızın kurucusu Prof. Dr. Fuat Sezgin, 2009 yılında Almanya’nın Hessen eyaletinin 1981 yılından bu yana sanat ve kültür alanlarında üstün hizmet ve başarılar gösteren bilim insanlarına verdiği 45.000 € değerindeki Hessen Kültür Ödülü´nü reddetmiştir. Prof. Dr. Fuat Sezgin bu ödülü Gazze katliamında İsrail yanlısı olan ve tek taraflı açıklamalarda bulunan Alman yahudileri birliği başkanı Salomon Korn ile birlikte alamayacağını, bunun kültürel değerlerine de uymayacağını vakur bir duruş ile ifade ederek tüm dünyanın gözü önünde zulme karşı gereken cevabı vermiştir. Bu yanıt ülkemizde yeterince gündem olmasa da Avrupa ve özellikle de Almanya´da şok etkisi yaratarak geniş yankı bulmuştur. 

 

Her yıl, özellikle mübarek günlerde yapılan bu saldırılara sessiz kalmak da bir insanlık suçudur. Bu zulmü her platformda dile getirmek ve zulmün karşısında kayıtsız-şartsız durmak, vicdan sahibi her insan için bir sorumluluktur. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi tüm dünya liderlerinin bu soykırıma karşı aynı hassasiyetle tepki göstermesi gerekmektedir. Üç semavi dinin kutsal mekanı olan Mescid-i Aksa’ya yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, lanetliyor; hak ve hukuk mücadelesi veren Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini en güçlü şekilde savunmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz. 

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı