Vakfımızdan savunma sanayiimizin gururu Baykar´a ziyaret
Vakfımızdan savunma sanayiimizin gururu Baykar´a ziyaret

Vakfımız, Şubat ayı yönetim kurulu toplantısını savunma sanayiimizin gururu Baykar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

 

Yönetim kurulu üyelerimiz, aylık toplantılarından önce, Bayraktar TB-2 ve Akıncı gibi SİHA’ları üreten Baykar’ın Ar-Ge ve üretim tesislerini gezerek Baykar Teknoloji Lideri (CTO) Selçuk Bayraktar’dan bilgi aldı. Selçuk Bayraktar, Baykar olarak yürüttükleri çalışmaların temelinde ahlâk ve adalet kavramlarının bulunduğunu, İslam inancından aldıkları güçle bağlı kaldıkları bu değerlerin en az ürettikleri teknoloji kadar, hatta ondan da önemli olduğunun altını çizdi.

 

Ar-Ge ve üretim tesislerindeki gezinin ardından, yönetim kurulu üyelerimiz, ülkemizin yüz akı olan başarılı çalışmalarından dolayı Selçuk Bayraktar’a teşekkür ederek kendisine bir usturlap ve Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam’da Bilim ve Teknik adlı 5 ciltlik eserini hediye etti.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilk teslimatını Bayraktar Mini İHA ile 2007 yılında gerçekleştiren Baykar, çok kısa sürede kendi alanlarında dünyanın en iyi SİHA’larını üreten bir kuruluş haline geldi. Baykar, sonraki yıllarda birçok sıcak çatışma bölgesinde oyun değiştirici rolünü ispatlayan Bayraktar TB-2 ve Akıncı SİHA´ları üretti. Baykar, pandemi sürecinde herhangi bir ticari gaye gütmeden paydaş kurumlarla birlikte ürettiği yerli yoğun bakım solunum cihazıyla kamuoyunun büyük takdirini topladı. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivallerinden biri olan Teknofest’i organize eden Baykar, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ile yürüttüğü bilim ve teknoloji eğitimi çalışmalarına da büyük önem veriyor.